Ako si vybrať to najlepšie víno?

Ako si vybrať to najlepšie víno?

No tak to vám nepovieme, pretože to vám nepovie nikto. A ak to niekto tvrdí, asi (slušne povedané) nehovorí celkom pravdu.

Do výberu, my použijeme výraz, vhodného vína vstupuje totiž veľa premenných. Záleží, kde, komu, pri akej príležitosti budete víno podávať. Či vyberáte vína pre párovanie s jednotlivými chodmi slávnostného menu, alebo hľadáte víno pre partiu kamarátov na celý večer prípadne víno „na dlhé pitie“ na svadobnú hostinu. Ak ste naozaj laik, najlepšie je navštíviť kvalitnú vinotéku a nechať si poradiť skúseným odborníkom, prípadne zájsť priamo za obľúbeným vinárom, s ktorým máte osobný vzťah, a ktorý svoje vína pozná najlepšie, takže máte informácie priamo od zdroja. Ak však z časových alebo iných dôvodov nemáte takú možnosť, stále existuje zopár pravidiel, ktoré je pri výbere vína dobre dodržiavať.

 

1.

Ako slávnostný prípitok alebo aperitív je vhodné podávať kvalitný sekt alebo plnšie biele suché víno s vyšším obsahom kyselín, trebárs Rizling rýnsky. Alternatívou je pohár dobre zachladeného suchého rosé. 

2.

Pri párovaní vín k jednotlivým chodom menu platí, že dané kombinácie by mali vzájomne ladiť a harmonizovať a chute ani arómy by nemali medzi sebou „bojovať“. 

K jednoduchým predjedlám by sme odporúčali ľahké biele víno napríklad Sauvignon blanc alebo pekný Veltlín. Ak však pripravujete foie gras prípadne šunku na šalátiku s figami, dokonale vám padne polosladké Rulandské, Rizling rýnsky, prípadne barikované Chardonnay.

Biele vína sa v zásade pekne dopĺňajú aj s jedlami z bieleho mäsa, hydiny a rýb, prípadne s rôznymi šalátmi. Tiež platí, že ťažšie stráviteľné alebo pikantné jedlá si vyžadujú plnšie vína s vyšším obsahom kyselín. Ku korenistým jedlám a jedlám orientálnej kuchyne môžete zasa servírovať silne aromatické vína optimálne so zvyškovým cukrom ako Tramín červený, Devín, či Pálavu.

3.

Ružové vína sú v posledných rokoch letným hitom. Podchladené sú vynikajúco osviežujúcim letným pitím a v USA sa dokonca podávajú v longdrinkovom pohári na ľadových kockách. Čo si o tom myslíte, necháme na vás. Pre milovníkov týchto vín máme však dobrú správu, lebo roséčka môžeme smelo vyhlásiť za univerzálne vína. Dajú sa totiž kombinovať s väčšinou jedál. Suché rose sa veľmi pekne dopĺňa s krémovými polievkami a zeleninovými šalátmi. Kombináciu šalátu s ťažším syrom skvele doladíte polosuchým rose. A sladké ružové vína odporúčame k dezertom. Skúste ho napríklad s belgickou čokoládovou tortou.

4.

Červené vína sú väčší oriešok. Sú vo svojich nuansách tak rozmanité a rozdielne, že pri kombinovaní s jedlom poskytujú široké možnosti. Mladšie ľahké červené vínko môžete kľudne naliať k morke, teľaciemu alebo inému bielemu mäsku. Tmavšie mäsá ako hus, kačica, divina, či riadny steak pochopiteľne vyžadujú plnšie robustnejšie červené víno s vyšším obsahom trieslovín i alkoholu.

5.

Polosladké a sladké vína sa zvyčajne podávajú na konci menu k dezertom alebo ovociu. Ale tiež to nie je nevyhnutná podmienka. Poskytujú veľké možnosti pre gurmánske zážitky hlavne v kombinácii so sladkými úpravami mäsa.

6.

Špeciálnou a populárnou témou je kombinácia syrov a vín. Jemné krémové a smotanové syry skvele zachutia so sviežimi ľahkými bielymi vínami ako Irsai Oliver, Silvánske zelené alebo Pesecká leánka. K syrom typu parenica, korbáčiky alebo oštiepok môžete servírovať plnšie biele vína napríklad Rulandské biele ale kľudne i Chardonnay alebo Rizling rýnsky. K Devínu, Pálave alebo Tramínu si zasa odkrojte kúsok vyzretého syra typu Camembert. Červené vína si pýtajú zahryznúť syrom s modrou plesňou ako dobre vyzretá Niva, Gorgonzola alebo Roquefort a nezabudnite na vlašské orechy alebo čerstvo pražené mandle. 

7. 

Ak hľadáte víno na dlhší večer alebo na celú noc, určite vyberajte ľahšie víno s nízkym obsahom alkoholu, aby ste „potešením“ z vína neprekryli emocionálny zážitok zo zábavy s rodinou či s priateľmi. A nezabudnite na vodu. Stále platí a bude platiť zásada: Koľko vína, toľko vody.

8.

Vybrať si to správne víno nie je vždy také jednoduché, však.

No ak ste úplne bezradní a skutočne neviete po ktorej fľaši siahnuť, je tu ešte jedna stratégia. Nechajte sa viesť vlastnou intuíciou a proste kúpte víno, ktoré sa vám zapáči. Trebárs aj podľa etikety. Veď sa z toho nestrieľa. Uvedomte si, že víno je len médium, ktoré otvára srdcia a vždy je najdôležitejší človek vedľa vás a to, čo mu chcete povedať a prežiť s ním. Dobré víno na stole je v tejto chvíli len príjemným bonusom. A napokon, možno sa vám podarí i náhodným výberom objaviť skutočný skvost. 

 

Na vaše zdravie, priatelia! 

Pridajte Komentár